Beti Administrator
Dołączył: 30 Cze 2010 Posty: 657 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Iława
|
Wysłany: Czw 14:18, 01 Lip 2010 Temat postu: Gryzienie smyczy |
|
|
Jak poradzić sobie, gdy szczeniak gryzie smycz? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy nie jest to spowodowane zbyt małą ilością zabawek, jakie pies ma do dyspozycji. Czy bawimy się z nim? Czy może nauczyliśmy go przeciągania się smyczą? Do zabawy dobrze jest używać sznurków, a nie smyczy. Inaczej pies się nauczy, że smycz jest tak samo dobrą zabawką jak każdy sznurek.
Jeśli jednak szczeniak mimo, iż ma w swoim otoczeniu dużo zabawek gryzie z zapamiętaniem smycz można zrobić kilka rzeczy:
* przypięcie pomiędzy obrożą i smyczą łańcuszka. Gryzienie metalu nie jest tak fajne jak gryzienie smyczy. Jeśli jednak psiakowi nie robi różnicy co gryzie i metal uważa za doskonałą rzecz do gryzienia - można posmarować smycz płynem przeciw obgryzaniu paznokci (do kupienia w aptece). Jest on bardzo gorzki w smaku. Nie radziłbym używania innych płynów, których skład chemiczny może być szkodliwy dla psa.
* Dobrze jest też przekierować gryzienie smyczy na gryzienie zabawki.
* Fajnie, jeśli nasz szczeniak lubi nosić coś w pyszczku. Wtedy można mu po prostu dać zabawkę do pyska i niech sobie niesie. Zabezpiecza nas to przed gyzieniem smyczy a przy okazji przed zżeraniem pyszności znalezionych po drodze no i przed szczekaniem.
* Jeśli mamy zrobioną dobrze komendę "NIE RUSZ", można jej użyć jako sygnału zabraniającego gryzienia smyczy, a potem gdy tylko pies przestanie gryźć - natychmiast pochwalić i zająć go czymś innym.
Z czasem większość psów wyrasta z podgryzania smyczy. W zasadzie tylko te, z którymi się bawiono przeciągając smycz nadal to robią. Takie szarpanie za smycz może być też przejawem frustracji. Pies nie umie się inaczej uspokoić i dlatego gryzie smycz. Jeśli to jest powodem gryzienia smyczy - dobrze jest nauczyć psa innych sposobów obniżania napięcia i frustracji, np. oferując do gryzienia wędzone ucho lub inny smakowity gryzak. Żucie i przełykanie obniża napięcie emocjonalne psa i uspokaja go.
Źródło : abc-psow.pl
Post został pochwalony 1 raz |
|