Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna www.na4lapachi1smyczy.fora.pl
Na 4 łapach i 1 smyczy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rodzaje uszu u psów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> Budowa Psa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mindy
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 1224
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Nie 11:35, 15 Sie 2010    Temat postu: Rodzaje uszu u psów

Uszy nietoperza - w ten sposób nazywa się uszy duże, stojące, szerokie u nasady i skierowane ku przodowi. Niekiedy nazywane są ona także "uszami tulipanowymi". Dobrym przykładem są uszy welsh corgi cardigan - duże, szerokie u nasady i wyraźnie zaokrąglone na końcach.
Uszy zaokrąglone - podobne są do uszu nietoperza, ale mniejsze, na końcach wyraźnie zaokrąglona. Takie uszy ma buldog francuski i chow chow.
Uszy załamane - uszami załamanymi nazywa się takie, które przy samej głowie stoją, ale tuż u nasady są załamane ku przodowi, i zwisające po bokach mózgoczaszki tak, że kanał uszny jest zupełnie lub prawie niewidoczny.
Uszy płomykowate - takie określenie pojawia się we wzorcu angielskiego toy teriera, nieznane u żadnej innej rasy.
Uszy półstojące - załamane są jedynie w górnej części, zwykle około jednej trzeciej długości ucha od czubka. Załamane końce skierowane są ku przodowi lub na boki. Uszy takie mają owczarki szetlandzkie i collie.
Uszy cięte - chirurgicznie ukształtowane uszy stojące, uzyskane przez odcięcie znacznej części małżowiny usznej. Zabieg ten jest w wielu krajach zabroniony, a można się spodziewa, że liczba tych krajów będzie systematycznie rosła. Cięte uszy bardzo zmieniają wyraz głowy, toteż często zabieg ten wykonuje się u psów ras bojowych i stróżujących, aby wyglądały groźniej.
Uszy wiszące - to pojęcie jest bardzo ogólne i odnosi się do uszu rozmaitych kształtów i rozmiarów. Łączy je jedna cecha - małżowina uszna zwisa od samej nasady, na ogół przylegając do policzków, czasami układając się w fałdy. Uszy wiszące typowe są dla większości psów myśliwskich i gończych, u których wspomagają węszenie. Skye terier jest natomiast przykładem rasy, u której uszy mogą być zarówno stojące, jak i stojące.
Uszy stojące - uszy te, na ogół trójkątnego kształtu, wyprostowane są sztywno, tak jak widzimy to u szpiców czy owczarka niemieckiego. Niekiedy mija kilka miesięcy, zanim wiszące uszy szczeniaka staną zupełnie. Uszy stojące mogą być na końcach szpiczaste, albo lekko zaokrąglone, w zależności od rasy.
Orzech laskowy - uszy kształtu orzecha laskowego mają zarówno szczególny kształt, jak i nazwę. Tak opisane jest we wzorcu ucho bedlington teriera.
Uszy fruwające - niezbyt zgrabny termin, używany na określenie uszu lekkich, częściowo odstających od głowy, każde w inną stronę. U większości ras wada; szczególnie często występuje u tych, u których kiedyś cięto uszy, na przykład u bouvier des Flandres.
Uszy pofałdowane - są to uszy wiszące, zwykle bardzo duże i długie, które zwisają w fałdach, a nie płasko przy głowie. Typowe dla bloodhounda i field spaniela.
Uszy sercowate - tego kształtu uszu zwykle nie widać, bo są one porośnięte długim i gęstym włosem. Uszy kształtu sercowatego ma polski owczarek nizinny, portugalski pies dowodny i pekińczyk.
Uszy wysoko osadzone - uszy określa się jako wysoko osadzone wówczas, gdy ich nasady znajdują się stosunkowo blisko niebie na wierzchołku głowy, wyraźnie wyżej niż na wysokości kąta oka. Tak osadzone uszy mają rożne wielkość i kształt, w zależności od rasy .
Uszy nisko osadzone - inaczej niż wysoko osadzone, te mają swą nasadę na wysokości kąta oka albo tylko trochę wyżej. Zwykle wiszące, jak u bloodhounda, ale mogą być stojące, jak u malamuta.
Uszy nachylone - są to uszy stosunkowo nieduże, stojące, ustawione i nachylone ku przodowi, takie jak u basenji.
Uszy płatowate - po rozłożeniu uszy płatowate mają kształt owalny, typowy dla kilku ras spanieli, w tym cockerów. Kształt ich trudno zobaczyć, bo porośnięte są długim, jedwabistym włosem.
Płatek róży - Uszy w kształcie płatka róży są nieduże, lekkie, częściowo załamane, ale odrzucone do tyłu, tak że widoczne jest wejście do kanału usznego. Uszy takie występują u whippeta i greyhounda, a także u buldoga francuskiego.
Uszy trójkątne - jak sama nazwa wskazuje, uszy takie, zwykle nieduże, mają kształt równobocznego trójkąta. Mogą być zarówno stojące, jak i wiszące; te pierwsze u syberyjskiego husky i norweskiego buhunda, te drugie - u górskiego psa pirenejskiego.
Uszy tulipanowe - niekiedy nazwa ta jest synonimem "ucha nietoperza", ale w Wielkiej Brytanii oznacza ucho w kształcie płatka róży, które z jakichś powodów stanęło i jest wadliwe. Gdzie indziej tak opisuje się ucho buldoga francuskiego - sztywno stojące , skierowane do przodu, na końcu zaokrąglone.
Kształt litery V - ucho kształtu litery V jest też trójkątne, tyle że długie. Przykładem może być ucho wyżła węgierskiego czy bulmastifa.

PS: Nie wiedziałam w którym temacie umieścić tą informacje.Wybrałam budowę psa.Chyba najlepiej pasuje.


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Mindy dnia Nie 11:39, 15 Sie 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> Budowa Psa Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin