Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna www.na4lapachi1smyczy.fora.pl
Na 4 łapach i 1 smyczy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dobra psia natura

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> Ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Montanowa24
Znawca Psów



Dołączył: 11 Lip 2010
Posty: 442
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pon 21:54, 08 Lis 2010    Temat postu: Dobra psia natura

Motywacją każdego psa jest zadowolenie właściciela
Najnowsze badania pokazują, że psy potrafią odróżniać dobro od zła. Ponadto przestrzegają zasad i tego samego oczekują od innych osobników.
Wczoraj mojego dalmatyńczyka ugryzł West Highland terrier. W sam pysk. Spacerowaliśmy właśnie po Hampstead Heath, kiedy zza jakiejś ławki wyskoczyła mała biała furia i bez ostrzeżenia zatopiła zęby w górnej wardze Jaspera.

Maluch wisiał tam jak alpinista na skale. Jasper zachował kamienny spokój i chłodno merdał ogonem, aż psina puściła. Nie dał się zdenerwować także później, kiedy terierek podgryzał go w ogon, uszy i inne wystające końcówki. Piesek był jeszcze szczeniakiem, niewiele większym od świnki morskiej, a jego "atak" nie był objawem agresji, ale żywiołowej chęci zabawy. Mimo to spokój Jaspera mógłby wydać się naprawdę niezwykły każdemu, kto nie zna się na psach.

Czy wyrozumiałość dla szczeniaków to instynkt odziedziczony po wilczych przodkach? A może znak, że psy odróżniają dobro od zła, jak twierdzą naukowcy, którzy zebrali się w Budapeszcie na sympozjum kynologicznym? Profesor Marc Bekoff z University of Colorado twierdzi na przykład, że 10 tysięcy lat selektywnego rozmnażania mogło wystarczyć, by czworonogi zaczęły rozróżniać dobre i złe zachowanie. Jego zdaniem dowodem na to, że przestrzegają one zasad i oczekują tego samego od innych osobników, jest fakt, że psie zabawy bardzo rzadko przeradzają się w prawdziwe walki.

Profesor Bekoff ma zapewne rację, przynajmniej jeśli chodzi o psy udomowione. Półdzikie hordy psów w Indiach czy Ameryce Południowej nie są prawdopodobnie tak moralnie rozwinięte – ale ich kuzyni żyjący pod jednym dachem z człowiekiem musiały chyba poznać przynajmniej podstawowe reguły mówiące co wolno, a czego nie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> Ciekawostki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin