niunia Moderator
Dołączył: 27 Wrz 2010 Posty: 114 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Ostrow Wielkpolski
|
Wysłany: Nie 15:29, 17 Paź 2010 Temat postu: Pies sygnalizujący atak epilepsji |
|
|
HACHIKO, jako jedna z nielicznych organizacji w Europie zajmuje się również szkoleniem psów dla osób chorujących na epilepsję. Są to tzw. psy sygnalizujące ataki epilepsji (seizure alert dog) i psy odpowiadające na ataki epilepsji (seizure response dog).
Przeznaczenie:
Pies odpowiadający na ataki epilepsji (seizure reponse dog) jest trenowany, aby zapewnić podstawową pomoc natychmiast po ataku. Psy sygnalizujące ataki (seizure alert dog) wyczuwają nadchodzący atak i ostrzegają o tym właściciela.
Identyfikacja:
Podobnie jak wszystkie psy asystujące psy reagujące na ataki epilepsji noszą oznakowaną uprząż.
Selekcja:
Psy reagujące na ataki epilepsji wybiera się spośród 2 ras: labradora retrievera i golden retrievera. W przypadku psów sygnalizujących zbliżający się atak, rasa nie ma aż takiego znaczenia. Istotna jest wrażliwość psa na chorobę opiekuna i poprawność charakterologiczna w zakresie kontaktów z innymi psami i ludźmi.
Kwalifikacje:
Pies odpowiadający na ataki epilepsji (seizure reponse dog) jest trenowany, aby zapewnić podstawową pomoc natychmiast po ataku np. poprzez włączenie alarmu, obudzenie osoby, przyniesienie telefonu lub lekarstwa.
Pies pozwala również uniknąć niebezpiecznych sytuacji, pomaga w bezpiecznym pokonywaniu skrzyżowań oraz zachowuje bezpieczną odległość od brzegów rzeki czy stromych zboczy.
Niektóre psy okazują się być dosłownie psami sygnalizującymi atak (seizure alert dog); wyczuwają one nadchodzący atak i ostrzegają o tym w taki lub inny sposób swojego właściciela. Tej wrażliwości nie można psa nauczyć. Niejednokrotnie udaje się jednak wyszkolić psa, by w określony sposób sygnalizował zbliżający się atak epilepsji.
Poszczególne etapy szkolenia psów:
- W wieku ok. 8 tygodni szczenięta rasy labrador i golden retriever przechodzą specjalistyczne testy, a następnie umieszczane są w rodzinach zastępczych, które zapewniają im podstawową psią edukację oraz właściwą socjalizację. Przez okres następnych 16 miesięcy rodziny zastępcze i ich wychowankowie uczęszczają regularnie na sesje treningowe.
- Następnie psy zostają umieszczone w centrum Hachiko na następne 6 miesięcy, by codziennie mogły być trenowane i przygotowywane do ich przyszłych szczególnych zadań.
- Podczas ostatniej fazy psy asystujące poznają swoich przyszłych właścicieli. Od tego momentu pies i właściciel uczą się jak razem pracować. Psy sygnalizujące atak epilepsji są zazwyczaj dłużej monitorowane przez trenerów ponieważ ich przyszła praca w znacznym zakresie zależy od specyficznych potrzeb chorego na epilepsję właściciela.
- W końcu po 2 latach intensywnych treningów pies asystujący jest przekazywany przez rodzinę zastępczą swojemu nowemu właścicielowi.
Rodziny zastępcze to wolontariusze, jednak wszystkie koszty związane z opieką i utrzymaniem psa są pokrywane przez HACHIKO. Ich pomoc, szczególnie w zakresie socjalizacji szczeniaków jest niezastąpiona.
Wyjątkowe psy - wyjątkowi właściciele
Psy są trenowane dla miłośników psów, którzy cierpią na zdiagnozowaną medycznie epilepsję i pomimo leczenia (za pomocą środków medycznych i/lub innych) nadal doświadczają przynajmniej jednego poważnego ataku miesięcznie. Zakres, w jakim pies może w sposób efektywny pomagać chorej osobie, jak i możliwości tej osoby do opieki nad psem są podstawowymi kryteriami doboru pary.
W jaki sposób ?
- rozmawiać z osobą, której towarzyszy pies asystujący: proszę porozmawiaj najpierw z właścicielem. Jest to nie tylko grzeczne, ale jest to podstawowa psia zasada by najpierw zwracać się do przywódcy stada. Zarówno właściciel, jak i jego pies na pewno to docenią.
- głaskać psy asystujące: dotykanie psów asystujących może odwrócić ich uwagę od pracy którą wykonują. Niezwykle ważna więź pomiędzy właścicielem i jego psem może osłabnąć pod wpływem czyichś pieszczot.
Pieszczoty to podstawowa nagroda, jaką pies asystujący otrzymuje od swojego właściciela za pracę da niego. Więc bardzo proszę, nie głaskaj go dla zabawy.
- karmić psy asystujące: podawanie psu jedzenia z ręki może być dobrą zabawą, ale proszę powstrzymaj się od tego w stosunku do psów asystujących. Natomiast osoba niepełnosprawna z pewnością nie odmówi ci gdy zaproponujesz jej filiżankę kawy.
- gwizdać, cmokać i wydawać inne dziwne dźwięki w stosunku do psa asystującego. Nie rób tego. Będziesz wyglądał po prostu głupio !
Post został pochwalony 0 razy |
|