Mindy Administrator
Dołączył: 30 Cze 2010 Posty: 1224 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Ostrów Wielkopolski
|
Wysłany: Czw 12:46, 26 Sie 2010 Temat postu: Jak dobrze przygotować psa na wystawę? |
|
|
Kynologia jest m.in sztuką i sportem.Posiadać dobrego psa i dobrze go zaprezentować na wystawie nie jest sprawą prostą .Zarówno człowiek jak i pies musza wiedzieć o co chodzi,na czym polega sztuka "pokazywania się " na ringu.
Wystawiany pies obserwowany jest zarówno przez sędziego i przez publiczność.Pozostawia wrażenie na które składa się : piękno budowy,wystawowa kondycja(nie otłuszczony lub przesadnie chudy),dobrze utrzymana szata,umiejętność efektownego poruszania się,jak również posągowego ustawiania się .
Przygotowanie do wystawy jest procesem długotrwałym.Najlepsze wyniki uzyskuje się rozpoczynając pracę już ze szczenięciem dwumiesięcznym.Na spacerze lub w domu ustawiamy malca w pozycji wystawowej-przednie nogi równoległe pod psem,tylnie lekko rozsunięte,nieco za psem,ręką podtrzymujemy głowę aby była "do góry",a nie opuszczona.
Chwalimy pieska kiedy stoi spokojnie.
Początkowo trwa to kilkanaście sekund z czasem do kilku minut,juz bez podtrzymywania ręką.
Dla przyszłego dobrego wystawiania ważne jest opanowanie chodzenia na smyczy.Początkowo tolerujemy swobodne wybieganie na metr przed przewodnika czy tez pozostawanie z tyłu,bowiem pierwsze lekcje chodzenia na smyczy przy nodze deprymują szczeniaka.
Dlatego należy być tolerancyjnym i nie przedłużać ich zbytnio,nie karać za niesubordynację
a raczej chwalić za momenty właściwego zachowania się ,kiedy piesek swobodnie idzie przy lewej nodze,na luźnej smyczy,barkiem na wysokości nogi przewodnika.
Jest to jakieś ograniczenie swobody ,dlatego niejednokrotnie ma miejsce protest,jednak szybkie skojarzenie,że zdjęcie z wieszaka smyczy oznacza spacer pozwala nam przypiąć ją do dość luźnej i cienkiej obróżki pieska ,który oczekuje na miłe chwile rychłego spaceru i zapomina o momentach przykrych nakazujących dyscyplinę.
Idąc na smyczy piesek najczęsciej wyprzedza nas i opuszcza głowe wąchając wszystko po drodze.W momencie opuszczenia głowy podciągamy smycz powodując przykry ucisk cienkiej obróżki,założonej na szyi wysoko,tuz za stawem żuchwy.Kiedy głowa jest wysoko,a szyja ładnie niesiona"do góry"natychmiast zwalniamy uścisk.Na ponowne opuszczenie głowy,musimy reagować konsekwentnie podciągnięciem smyczy.
W miarę czynienia postępów w chodzeniu przy nodze a zwłaszcza w bieganiu kłusem przy nodze wprowadzamy utrudnienia.Dążyć trzeba do takiej sprawności pokazywania ,aby pies ustawiał się szybko i stał odpowiednio długo,w najkorzystniejszej pozie,umożliwiając sędziemu zarejestrowanie wszystkich jego walorów.Celowe jest ,już od małego ,przyzwyczajanie psa do oglądania mu zębów oraz dotykania całego korpusu przez osoby z rodziny,a następnie obce.
Wrażenie jakie wywiera pokazany pies wynika z umiejętności technicznych prezentowania się ,ale również z tego ,co ma do wyeksponowania.Wiąże się to z odpowiednią kondycją naszego zawodnika oraz stawianymi wymaganiami.
Post został pochwalony 0 razy |
|