Aneta Moderator
Dołączył: 26 Sie 2010 Posty: 71 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Nie 19:34, 12 Wrz 2010 Temat postu: Otyłość u psów |
|
|
Otyłość u psów jest związana z różnymi czynnikami, takimi jak np. wiek, płeć, rasa, zabieg kastracji. Jednak najważniejszymi okazują się czynniki warunkowane przez właściciela psa: rodzaj i ilość karmy, liczba posiłków na dzień, podawanie smakołyków, częstotliwość ruchu. Nie należy jednak zapominać, że otyłość może być także skutkiem różnych chorób, np. niedoczynności tarczycy.
Wraz z wiekiem spada aktywność fizyczna, a co za tym idzie – zapotrzebowanie energetyczne na przyjmowane pokarmy. Nadmiar kalorii powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie psa.
Sterylizacja psów powoduje prawie dwukrotnie większe ryzyko otyłości. Zmiany metaboliczne, zachodzące w organizmie, sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Suki mają o 16% więcej tkanki tłuszczowej niż samce, dlatego wykazują większą tendencję do tycia.
Niektóre rasy, mają genetyczne predyspozycje do nadwagi. Występuje u nich niska przemiana materii.
Jak się jednak okazuje, najważniejszym czynnikiem ryzyka otyłości są jednak sami właściciele czworonogów. Nie zwracają uwagi na ilość i rodzaj karmy podawanej psu, jej dobór i dawkowanie jest całkowicie przypadkowe. Karma przez cały czas znajduje się w misce, pies je tyle, ile chce, a nie tyle, ile powinien. Nie ma wyznaczonych pór posiłków – pies dostaje jedzenie, kiedy się o to upomni. Brak zaufania do gotowych karm dla psów powoduje dodawanie do ich jedzenia resztek z własnego stołu lub przygotowywanie „normalnego jedzenia”.
Istnieją liczne sygnały świadczące o nadwadze u zwierząt: niewyczuwalne żebra, brak przewężenia w pasie, trudności z chodzeniem, spowolnione ruchy, skrócony oddech, pogorszenie nastroju, wydłużony sen.
Choroby spowodowane otyłością są takie same, jak u ludzi:
– skrócenie długości życia,
– upośledzenie słuchu,
– nadciśnienie,
– problemy sercowe,
– stany zapalne kości i stawów,
– problemy podczas zabiegów operacyjnych,
– komplikacje chirurgiczne,
– problemy z gojeniem się ran.
Aby uniknąć nadwagi i otyłości, należy pilnować, aby pies ze skłonnością do tycia nie zjadał nic ponad to, co dostanie w misce. Smakołyki przekąski podawane psu zmniejszają zapotrzebowanie na karmę właściwą, należy więc podawać psu jako smakołyk suchą karmę. Powinniśmy także przestrzegać dziennych racji żywieniowych – ważyć karmę. Część z niej powinna być podawana jako posiłek główny, reszta – jako smakołyki. Kiedy pies zje całą dzienną porcje, nie powinien dostawać nic więcej. Wykluczyć należy również oddawanie psu resztek z ludzkiego stołu. Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu jest również dobrym czynnikiem przeciwdziałającym nadwadze i otyłości naszego pupila.
Post został pochwalony 0 razy |
|