Mindy Administrator
Dołączył: 30 Cze 2010 Posty: 1224 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Ostrów Wielkopolski
|
Wysłany: Sob 11:57, 28 Sie 2010 Temat postu: Ropomacicze |
|
|
Ropomacicze
Nazwa mówi wiele o tym na czym polega owa choroba. Zachorowac moze kazda suka w kazdym wieku po pierwszej cieczce. To co jest bezpośrednia przyczyna nie jest do konca wiadomo - w każdym razie ryzyko zachorowania znacznie wzrata w u suk z zaburzeniami hormonalnymi (ciaze urojone) i u suk w starszym wieku. Wystepuje najczesciej krotko po cieczce. Ropomacicze mozna inaczej okreslic jako ropne zapalenie macicy - czyli w macicy zbiera sie ropa. czesto przed wystapieniem ropomacica suka moze przechodzic zapalenie macicy i/lub pochwy.
Objawy
Najczestszymi objawami jest brak apetytu, zwiększone pragnienie, apatia, podwyzszona temperatura, powiekszenie powlok brzusznych, bolesnosc brzucha, wyplyw z pochwy (w poczatkowym etapie bywa krwisty, pozniej ropny)
Rozpoznanie
Objawy (szczegolnie wyplyw z pochwy i zwiekszone pragnienie) oraz usg macicy jako potwierdzenie.
Leczenie
Niektorzy weci probuja leczyc ropomacicze antybiotykami i srdkiem zanym "alizin" - najczesciej robia to w przypadku starszych suk, jednak choc da sie w ten sposob wyleczyc ropomacicze - to tak czy inaczej - ma sie 100% gwarancje, ze po kolejnej cieczce wroci. Teoretycznie pokrycie suki przy kolejnej cieczce zapobiegnie ropomaciczu - jednak zagrozenie zwiazane z porodem nieporownywalnie sie zwieksza - z tej przyczyny, ze alizin jest srodkiem hormonalnym - o moze przy porodzie doprowadzic do powaznych komplikacji, a w rezultacie do smierci suki. Tak naprawde jedynym skutecznym sposobem leczenia jest natychmiastowa sterylizacja.
Natychmiastowa z tej przyczyny, ze ropa zbierajaca sie w macicy zatuwa organizm - kazdy dzien zwloki zmniejsza szanse przezycia, zwieksza nieporownywalnie ryzyko zwiazane z narkoza, i przy zbyt dlugim zwlekaniu - nawet jesli pies przezyje operacje istnieje wielkie ryzyko, ze zatrucie organizmu doprowadzi do niewydolnosci watroby.
Ważne!
Istniej dwa rodzaje ropomacicza - otwarte i zamkniete - w tym drugim przypadku wyplywu z pochwy brak - co czesto utrudnia diagnoze. Stopien zatrucia jest wiekszy niz w przypadku ropomacicza otwartego, a brak mozliwosci ujscia ropy sprawia ze dochodzi ryzyko pekniecia macicy - wtedy pozostaje juz tylko jeden sposob zeby pomoc psu - uspienie - gdyz ropa, ktora wyleje sie do jamy brzusznej nieodwolalnie doprowadzi do zapalenia otrzewnej - o ile podczas penieca nie ostalo uszkodzone wieksze naczynie krwionosne - w takim przypadku suka sie wykrwawi do wewnatrz.
Zapobieganie
est tylko jeden sposob - steryliacja. I naprawde warto ja wykonac gdy suka jest mloda, w pelni zdrowa, niz czekac - pies nie mldnieje, a z wiekiem moga pojawiac sie rozne dolegliwosci, ktore dodatkowo zwieksza ryzyko zabiegu. A przy ropomacizu dodatkwo szanse na przezycie spadaja nieporownywalnie...
Post został pochwalony 0 razy |
|