Mindy Administrator
Dołączył: 30 Cze 2010 Posty: 1224 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Ostrów Wielkopolski
|
Wysłany: Sob 12:07, 28 Sie 2010 Temat postu: Skręt żolądka |
|
|
Skręt żolądka
Dotyczy najcześciej psów dużych, o głębokich klatkach piersiowych, jednak bywa ze i maly pies potrafi dostać skrętu. Skret żolądka - jak sama nazwa wskazuje polega na tym, ze doslownie - zoladek sie skreca, pokarm zalegający w żołądku zaczyna przechodzić gwałtowna fermentację, co sprawia, że w żołądku zaczynaja zalegac gazy, a ze wzgledu na zablokowanie drog wychodzacych z zoladka - nie moga go opuscic. Żoładek przez cały czas się powiększa co powoduje upośledzenie krążenia (ucisk na naczynia krwionosne) Bardzo silny ból. W pózniejszych etapach, wciaz powiekszajacy sie zoladek zaczyna uciskac na przepone co utrudnia oddychanie. Przyczyny skrętu nie sa dotąd do końca znane - kiedyś sądzono, że przyczyną może byc intensywny ruch bezposrednio po jedzeniu, czy jedzenie z miski stojacej na ziemi (pies jedzac lyka zbyt wiele powietrza) Twierdzenie to jednak nie jest do konca zgodne z prawda, gdy tak naprawde nie ma wiekszego znaczenia, czy pies jadl, czy nie- chociaz pelny zoladek podczas ruchu moze byc czynnikiem sprzyjajacym.
Objawy
Pierwszym,poczatkowym objawem jest niepokoj - pies nie moze usiedziec na miejscu, wstaje, siada, chodzi bez wyrazniejszego celu, jest niespokojny. Pojawia się nadmierne ślinienie się, mdłości, czasami odruchuy wymiotne, jednak bez wymiotów, pies moze sie napinac jak do oddania kalu, ale rowniez bezskutecznie. Powloki brzuszne powiekszaja sie znacznie, przy opukiwaniu slychac gluchy odglos (mozna to porownac do pukania w balon) brzuch jest twardy i napiety,. natepnie, na skutek uposledzenia krazenia pojawia się zasinienie blon sluzowych, nastepnie narastajace dusznosci na skutek ucisniecia przepony. Śmierc nastepuje w ciągu 5-6 godzin. U niektorych psow (w szczegolnosci otylych, czy chorych na serce) śmierc moze nastapic szybciej, na skutek wstrzasu.
Rozpoznanie
na podstawie objawow - nie ma czasu na bardziej szczegolowe badanie.
Pomoc doraźna
jako, ze skręt wystepuje gwaltownie i nie ma sie zbyt wiele czasu na reakcje, dobrze jest wiedziec ze cos mozna zrobic zanim pojedzie sie do weta. - Przede wszystkim warto wiedziec jak zrobić tzw. punkcje - czyli przebicie zoladka - przyklada sie dwa palce do brzucha i dwoma palcami drugiej reki puka sie w nie - w miejscu gdzie slychac gluchy odglos zznajduje sie zoladek - dobrze jest wpierw zdezynfekowac skore (np alkoholem, czy jodyna) - nastepnie wbija sie gruba igle w zoladek(igla 1,2 mm - rozowa) w ten sposob chociaz czesc gazow sie wypusci. Dodatkowo zeby spowolnic fermentacje powinno sie tez naoic pa alkoholem - wodka, spirytus - czyms z duza iloscia % - jednak nie wiecej niz 200ml. (zalezy to tez od wielkosci psa) Alkohol powinien zostac wpierw rozcienczony z woda. W zadnym wypadku nie wolno uzywac do tego celu wina. Jest to tylko pomoc DORAŹna - nie zastpi to operacji.
Leczenie
Tylko i wyłacznie natychmiastowa operacja - w ciagu dwoch godzin od poczatkowych objawow. Niektorzy weci moga chciec najpierw wykonac plukanie zoladka - mija sie to z celem i jedyne co to da to przedluzy agonie psa.
Zapobieganie
Dbac o to, by pies po posilku nie biegal - w ten sposob zmniejsza sie (choc nie likwiduje) Ryzyko wystapienia skretu. Innym sposobem jest przyszycie żolądka do sciany brzucha - wykonuje sie to jednak najczesciej tylko w sytuacji gdy pies jest juz operowany z powodu skretu, mozna jednak poprosic lkarza by zrobil to przy okazji jakiejs innej operacji, wymagajacej otwarcia jamy brzusznej (np. sterylizacja, przepuklina) To jednak rowniez nie chroni w 100%
Ważne
Gdy u psa wystapi skręt żolądka i pies przezyje, ryzyko wystapienia kolejnego skretu wzrasta kilkukrotnie - i najczesciej kolejny wystepuje w odstepie okolo roku od pierwszego.
Post został pochwalony 0 razy |
|