Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna www.na4lapachi1smyczy.fora.pl
Na 4 łapach i 1 smyczy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TOCZEŃ RUMIENIOWATY KRĄŻKOWY

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> Zdrowie Pupila
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mindy
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 1224
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Sob 12:59, 28 Sie 2010    Temat postu: TOCZEŃ RUMIENIOWATY KRĄŻKOWY

Z wielu form tocznia, u psów występują jedynie dwie - rumieniowaty krążkowy (DLE) i układowy (SLE). DLE jest odmiana łagodniejszą, jej zasięg ogranicza się zazwyczaj do okolic nosa i oczu. Jest to druga po pęcherzycy liściastej, najbardziej powszechna choroba skóry na tle autoimmunologicznym u psów. Brak jest predyspozycji wikowych i płciowych. Predysponowane rasy to : owczarek niemiecki, collie, sheltie, siberian husky, spaniel brytyjski, niemiecki pointer krótkowłosy. Uważa się ją za indukowaną przez promieniowanie UV.

OBJAWY

Pierwszym objawem jest depigmentacja okolic nosa - części pozbawionej włosów. Normalna chropowata skóra lusterka nosowego (w zbliżeniu wyglądająca jak "kocie łby"), zmienia sie na gładką i lśnącą. Następnie dochodzi do pękania, krwawienia, rozwoju nadżerek i strupów. Zmiany pojawiają się na grzbiecie nosa, na granicy błony śluzowej i skóry właściwej. Gdy zmniany stana się bardziej intensywne, pojawiają sie w okolicy oczu, uszu, mogą pojawic sie także na wargach, mosznie, w okolicach sromu i poduszkach łap. Promienie UV pogarszają stan chorobowy, a więc najczęściej choroba nasila sie latem.
W rzadkich i chronicznych przypadkach, choroba może rozwinąć się w raka skóry.


DIAGNOZA

DLE nie może byc diagnozowane tylko na podstawie objawów. Podobne może dawać SLE (toczeń układowy) lub chłonniak (Mucosis Fungoides - jednym z pierwszych objawów jest utrata pogmentu na nosie i wargach). Diagnozę stawia się na podstawie objawów i biopsji skóry. Tkankę poddaje sie badaniu immunofluorescencyjemu



Różnorodne diagnozy
Choć objawy DLE są dość charakterystyczne, zdarza się że błędne zdiagnozowanie:

. słoneczne zapalenie lusterka nosowego
. bielactwo
. pęcherzyca rumieniowata lub liściasta
. Toczeń układowy
. chłonniak
. reakcje polekowe
. kontaktowe zapalenie skóry
. zespół naczyniowo-skórny


LECZENIE

Nie da się zapobiec tej chorobie, mozna jedynie ją kontrolować i redukować objawy. Leczenie jest pomyślne, choć wymaga cierpliwości - zazwyczaj konieczne jest przez całe życie psa. W lżejszych wypadkach wystarczy unikanie silnego słońca i smarowanie nosa kremem z filtrem, w cięższych leki takie jak :

Corticosteroidy (steroid, cortisone)
W formie kremów nakładanych na nos, redukują stan zapalny. W lżejszych przypadkach hydrocortison, glucocorticoid, w cięższych leki immunosupresyjne - steroidy systemowe.

Tacrolimus (Protopic 0.1%, Topical 0.1%)
Tacrolimus jest dość nowym, nie sterydowym immunomodulatorem używanym z sukcesem w przypadkach DLE. Nie powoduje efektów ubocznych jak cortison.

Tetracyclina & niacinamide (antybiotyk & witamina B3)
Ta kombinacja pomaga w niezbyt ciężkich przypadkach.

Witamina E and Omega 3 & 6 (nienasycone kwasy tłuszczowe)
Podawanie witaminy E (400-800 IU/dziennie) jako uzupełnienie innych leków ma bardzo dobry wpływ na leczenie, choc efekty widac dopiero po jakimś czasie (podaanie przez 8 tygodni, 2 godziny po lub przed posiłkiem). W niektórych przypadkach pomaga równiez podawanie kwasów tłuszczowych.

Podczas remisji choroby objawy mogą ustapić, ale mogą też nagle powrócić, nawet podczas podawania leków. Sprzyja temu okres letni, gdy jest zwiększone promieniowanie UV.

PROGNOZA

Prognoza jest optymistyczna głównie dla przypadków wcześnie zdiagnozowanych i lekkich. Samo leczenie w zasadzie trwa przez całe życie psa, z przerwami w okresach remisji choroby. Przy cięższych przypadkach zdarzają się dodatkowo choroby oczu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.na4lapachi1smyczy.fora.pl Strona Główna -> Zdrowie Pupila Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin